Může být nepochopení toho, jak funguje tržní prostředí v energetice ještě větší? Pan europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) prohlásil v OVM mimo jiné toto: „ Protože když se podíváte na to, jakým způsobem je nyní nejlevnější vyrábět třeba elektrickou energii, zjistíte, že nejlevnější jsou velké větrníky nebo rozsáhlé solární elektrárny,“ tvrdí s tím, že kdybychom měli větší podíl obnovitelných zdrojů, tak by energetická krize byla menší.“

Cenu přeci určuje zejména nabídka a poptávka. Energie dodávaná z větrníků a solárních parků na trh je levná proto, že v daný okamžik, zejména v létě, kdy svítí slunce a fouká vítr je elektřiny takový nadbytek, že je prostě levná a v některých okamžicích dokonce výrobce platí za to, že si ji dodavatel odebere. To by bylo jistě fajn, ale pak jsou zde dny, kdy slunce nesvítí a vítr nefouká, zejména v zimě,  ale i v těchto dnech chce mít spotřebitel teplo domova a studené pivo z lednice. Stoupá poptávka a tím nutně i nabídka z ostatních zdrojů, které musí fungovat paralelně vedle zdrojů závislých na vrtoších přírody. Duální systém je drahý systém. 

Vedle tržních krátkodobých cen energie z obnovitelných zdrojů jsou i ceny výkupní garantované a ty jsou u všech komodit vyšší, než byla donedávna cena pro koncové spotřebitele. Jsou to nechvalně známé dotované solární parky atp. 

Obecně stoupá poptávka po elektřině a to i díky panem Niedermayerem propagované E mobilitě. Dále mnoho lidí mění přes systém dotací topení na tuhá paliva na topení na elektřinu/plyn. Uhelné teplárny přechází na plyn, protože „nízké emise a drahé povolenky“.  Poměr nabídky a poptávky se dostává do nové rovnováhy.

Naprostou nepravdou je zdůvodnění, že cena roste díky růstu HDP po lockdownu. Nic takového čísla HDP nenasvědčují a nenasvědčuje tomu ani vazba mezi HDP a energetickou náročností v Evropě. 

Německo a částečně i Holandsko aj. se rozhodly v honbě na emise uprostřed ekonomického a technologického cyklu vypnout své jaderné elektrárny a obdobně část uhelných. Proti rostoucí poptávce po elektřině je zde klesající nabídka zdrojů v každém jednom okamžiku v roce. Protože, byť se zdá absolutně za kalendářní rok výkon obnovitelných zdrojů ohromující, tak je třeba si uvědomit, že tento výkon dodaný do sítě je kumulován jen vždy v určitém období a jsou dny, a nebo týdny, kdy se výkon obnovitelných zdrojů limitně blíží nule. V těchto dnech zachraňuje teplo německého domova a studené pivo z lednice elektřina dominantně z jádra z Francie a špinavá elektřina mimo jiné i z uhlí z ČR a nebo Polska. Jak pokrytecké. 

Německo, přes masivní podporu obnovitelných zdrojů se stává čistým dovozcem elektrické energie a nic se na tom zřejmě nezmění až do roku 2030. Tuto cestu by nám ordinoval pan Nidermayer? Pokud se po ní vydáme, tak jak budeme vykrývat „okna“ kdy nesvítí a nefouká? Pálením biomasy, kdy bude organická hmota chybět v přírodě. Na úkor potravin? To už jsme zažili při „spáse“ v podobě biopaliv 1. generace.

Již jsme si vysvětlili, že zatímco máme českou energetickou koncepci, kdy máme stabilní výrobu i přenosovou soustavu technicky i ekonomicky, protože uhlí je smlouvané na desetiletí a jádro se štěpí v Temelíně bez ohledu na cenu plynu z Ruska, tak máme nikoliv národní, ale evropský trh s energiemi s burzou v Lipsku. Záloha pro obnovitelné zdroje je formou dovozu elektřiny z mixu zdrojů a těchto zdrojů je nedostatek. Roste cena emisních povolenek. Poptávka po elektřině a plynu převyšuje nabídku, kdy se cena ustálí na nové rovnováze. Je to cena Evropská. Je to cena vysoká.  

Cenu určuje u dlouhodobých kontraktů také mezní náklad na zdroje v síti. Nejdražším zdrojem jsou aktuálně elektrárny plynové. Ty dokrývají díky své výkonové dynamice výkyvy v síti, kdy přijde mrak, přestane foukat atp.. Jejich provoz je tak drahý, jak je drahý plyn (zjednodušeně). Ten aktuálně atakuje rekordní ceny, protože stoupá celosvětová poptávka, stoupá i poptávka v Evropě tím, že se přechází z uhlí na plyn, který je dočasně akceptovatelný, protože má nižší emise a nižší negativní externality při těžbě a dopravě než uhlí. Plynu je v Evropě nedostatek i proto, že si Evropa z Ruska, Norska a frapovaného plynu ze zámoří neobjednala dostatečné množství. Nereagovala na novou situaci. Zásobníky jsou před topnou sezónou nečekaně prázdné. Cenu zásadně ovlivňují po německých parlamentních volbách a úspěchu zelených tanečky kolem spuštění Nord Stream 2. Již takhle napjatou situaci s dodávkou surovin gradují němečtí politici hnáni poptávkou svých voličů – zelenou misí. Zřejmě jim někdo neřekl, že bez energie se nedá v moderním světě žít, ale ani vyrábět a oni si své zdroje vypínají. 

Není čas na políček od výrobců energie a států, kteří sice na vysoké ceně a rostoucích dodávkách do Německa aj. profitují, ale stává se to nesnesitelné pro ostatní účastníky trhu, kdy Němci parazitují na ostatních a dokonce je dávána jejich závislost a nestabilita,  jako následováníhodná? Němci vysávají evropský energetický trh a tlačí cenu nahoru. 

O elektřinu na evropské burze se uchází za stejnou cenu přes obchodníka Jurgen z Mnichova s německým příjmem, ale i paní Nováková z Mostu s českým důchodem. Jurgen má nejen Německý příjem, ale i německou záchrannou sociální síť a proti tomu balík bonusů a dotací na kde co. Jurgenova parita kupní síly bude výrazně vyšší než parita paní Novákové z Mostu. Jurgen podporuje snižování emisí a vypínání jaderných elektráren. Vyšší cenu zřejmě zvládne. Jurgen v nedávných volbách volil zelené – „ať ten plynovod a jádro zavřou“.

Co bylo dříve? Slepice, nebo vejce? Nejdříve zkrachovala Bohemia Energy a pak přišly vysoké ceny, nebo přišly díky vývoji na Evropské burze vysoké ceny a sekundárně zkrachovali ti obchodníci, kteří byli málo konzervativní a nabízeli dlouhodobě nízké ceny za cenu vysokého rizika a spotových obchodů? Sekundární důsledek vysokých turbulentních cen je bližší pravdě, protože nejen „Dodavatelé poslední instance“, ale i ostatní obchodníci nabízí ceny násobně vyšší proti roku 2020. Výrobci v ČR přitom prezentují ceny z jádra i uhlí z českých zdrojů pod 1 Kč/Kwh. Pokud stát sníží DPH, tak zřejmě stát jako majoritní vlastník vydělá více na dividendách ČEZ. 

Je velká otázka,  zda by systém národních energetické koncepce, národního regulačního energetického úřadu, spekulativních cen povolenek a evropského obchodu v Lipsku neměl doznat změn. Nedostatek cenově přijatelné elektrické energie může zásadně ovlivnit kvalitu života občanů ČR, ale i naši Evropskou konkurenceschopnost. Proč má paní Nováková z Mostu nést náklady za Německou politiku, když ona celý život kouká na lom a elektrárnu a dále koukat bude, protože Německo i ČR uhelnou elektřinu potřebuje? Sny o pálení biomasy jsou naprostým mýtem. Může to dopadnout tak, že se bude vozit dřevo z Brazílie z deštných pralesů přes oceán, aby se pálilo v teplárnách. Větvičky z lesa dovezené na kárce naši spotřebu zřejmě nepokryjí. Nelze řešit jen důsledky, ale i příčiny. 

V jednom souhlasíme, nejlepší energie je ta nevyrobená. Hledejme úspory. Návratnost bude rychlejší.

Radim Bzura 

Publikoval redakce Energie Ústí