N
áš portál Energie Ústí má za cíl mimo jiné představovat i ambiciózní a novátorské podnikatelské záměry. Přesně do tohoto konceptu zapadá projekt Jakuba Štráchala (33) a Martina Maty (33) DUBLDOM.

Jedná se o energeticky úsporné domy ze dřeva a dalších přírodních materiálů. Jsou to domy, které jsou dle ruského projektu a jsou určeny k rekreaci, ale i celoročnímu obývání. Dodávány jsou v mnoha variantách od stavby ve volném terénu s užitnou plochou přes 150 metrů čtverečních až po nástavbu na hausbót či podvalník.
 

Velkou výhodou domů DUBLDOM je rychlost realizace, naprosto špičkové materiály, nízká cena, ale s ní ruku v ruce naopak velmi precizní zpracovaní v kryté hale a naprosto špičkové materiály. Většina dřeva pochází z Estonska a je v kvalitě díky pomalejšímu růstu a sušení v nepoměrně vyšší, než na jakou jsme v ČR zvyklí. Pokud se v ČR řekne dřevostavba, každému se vybaví OSB desky polepené polystyrenem – na to u DUBLDOM zapomeňte!

Domy jsou dodávány na klíč kompletně včetně sanitárního zařízení a vybavení kuchyně. Dle zadání zákazníka jsou vyráběny v kryté výrobní hale v Ústí nad Labem Olšinkách a montovány na místě u zákazníka. V řadě případů je vyřízení pro umístění stavby velmi jednoduché a rychlé a to díky tomu, že dům stojí na patkách a nepotřebuje základovou desku a často se užitnou plochou vejde do podmínek stavebního zákona pouze pro ohlášku.

Ing. Martin Mata MBA (34) – Ústí nad Labem (vlevo)
Ing. Jakub Štráchal (33) – Ústí nad Labem


Rozhovor redakce ENERGIE ÚSTÍ

 

Jakube,Martine Jak jste se dostali od dřeva do krbu k dřevěným domům?

Jakub: Téměř deset let jsem sledoval trh s modulárními stavbami. Před třemi lety nás zaujala v odborném časopise vizualizace vestavby pro hausbót od společnosti DUBLDOM. Poslali jsme mail s dotazem a druhý den jsme měli z Ruska odpověď s konkrétní nabídkou na spolupráci na bázi franšízingu.

Martin: Letěli jsme do Ruska, kde jsme se potkali osobně a plácli jsme si. Naši partneři jsou architekti evropského smýšlení, kteří mají “nacestováno” po celém světě a velký přehled. Ruská společnost DUBLDOM má autorská práva na stavbu. Vše ostatní od nákupu materiálu, výrobu až po realizaci jde za námi.

Martine, na FCB profilu DUBLDOM registruji, že dodáváte Vaše domy i do zahraničí, jak se o Vás dozvěděli a kde všude jste dům „instalovali“ ?

Martin: Skutečně “čelíme” zájmu doslova z celého světa. Velký podíl na tom mají sociální sítě – zejména Facebook , kde máme přes 3000 followerů. Náš koncept “vzdušného” světlého domu, který ve fázi výroby, užívání, ale i případné demolice na konci životního cyklu nezatěžuje životní prostředí a je demontovatelný a přemístitelný.

Jakub: Ruská značka DUBLDOM se stává globální. Nerealizují stavby pouze v Rusku, ale po celém světě. Žijeme v době propojeného globální světa. Kdy lze objednat z jiného kontinentu nejen spotřební zboží, ale i auto nebo dům.Na stranu druhou nás v mnoha ohledech brzdí legislativa, která je v každé zemi jiná a je časově i finančně velmi náročné splnit všechny podmínky. Často je rozdílný i přístup
stavebních úřadů v rámci ČR.

Martin Mata: Dnes mě kontaktovali z Texasu, včera z Minessoty. Začali jsme nedávno. Nejdále jsme zatím stavěli v Holandsku, kde jsou legislativní podmínky pro stavbu domu výrazně jednodušší. Dnes není problém vyrobit a na místě u zákazníka postavit dům, dnes je problém vyhovět všem legislativním podmínkám před realizací a v průběhu realizace až po kolaudaci. To je třeba u nás v Čechách velmi náročný proces, byť se jedná o stavbu na patkách, bez nutnosti terénních úprav, která je nízká a z přírodních materiálů a krajinu dotváří nikoliv narušuje.

REDAKTOR: Během hodinového setkání skutečně zvoní co pět minut telefon..Angličtina, Čeština…Nemčina…

Jakube, Martine, jaké největší výhody spatřujete u domů DUBLDOM, které jsou prověřeny povětrnostními vlivy Ruska, ale i pobřežními větry severního moře, protože některé stojí i na pláži?

Jakub: Velkou výhodou domů DUBLDOM spatřuji v tom, že jsou vyráběny v hale s maximálním technickým zázemím, špičkové kvalitě a přesnosti. Používáme výhradně severský smrk, který aktuálně odebíráme z Estonska, protože na českém trhu neseženeme dřevo v tak vysoké kvalitě, jakou pro naše domy vyžadujeme. Druhou výhodou je “extraliga” v oblasti architektonického návrhu všech variací, kde nejsme zaměřeni pouze na design, ale i vysokou užitnou hodnotu, jednoduchost a trvanlivost. Jako třetí výhodu bych zmínil modulárnost a mobilitu. Omrzí vás po pěti letech louka s výhledem na řeku? Dobrá, dům demontujeme a postavíme Vám ho uprostřed lesa….samozřejmě pokud to dovolí legislativa ČR.

Martin: Skutečně za velkou výhodu považujeme to, že když se jednou, třeba Vaše děti rozhodnou, že by chtěli mít dům na jiném místě, tak ho prostě přemístí na jinou parcelu, nebo prodají jako stavebnici a pořídí si třeba jiný typ domu, nebo naopak “přistaví”. DUBLDOM nabízí svobodu. Ve Skandinávii se staví 90% domů ze dřeva. V Čechách je to pouze 14 % a to včetně domů z OSB desek, které lze považovat za šetrné k přírodě jen velmi těžko. Tento trend my aktivně měníme. DUBLDOM je jedna z mála staveb v ČR, kde nejsou použity OSB desky a polystyren. My si na “přírodní dům” nehrajeme – my ho nabízíme, vše z přírodních materiálů a z masivu.

Jaké izolační vlastnosti má Váš dům konceptu DUBLDOM a jakou předpokládáte životnost?

Jakub: DUBLDOM tak jak v něm nyní jsme je v kategorii “C” dle v Čechách platné legislativy. Při použití větší vrstvy izolace jsme schopní izolační vlastnosti domu ještě více vylepšit a to až na kategorii “B” . Otázka je, zda je to nutné a zde se tím získá nějaká další podstatná úspora provozních nákladů. Všude jsou trojskla. Jsou těsněné i spoje mezi dřevěnými prvky (foto). Nejúspornější je samozřejmě malý dům – tzn. vytápíte prostor, který aktivně využíváte a nikoliv prostor, kde skladujete “věci” či v podstatě nepotřebujete.

Martin: Někteří zákazníci potřebují dům na tři sta let, přes to, že my strávíme na planetě v průměru necelých osmdesát. DUBLDOM lze realizovat i jako bezbariérový. Náš DUBLDOM oslovuje zákazníky, kteří žijí tady a teď a neřeší to, co bude za 200 let. Předpokládáme, že naše domy vydrží, tak jako ve Skandinávii těch 80 let. Možná více. Nedá se paušalizovat. Dle nás, je to tak akorát. Je třeba si uvědomit, že naše domy “rostou v lese” a osmdesát let je zhruba životní cyklus obnovy severského lesa.

Jakube, Martine, zajímá mě organizace Vaší práce. Jste schopní pracovat současně na více realizacích, nebo je třeba ukončit jednu a začít další?

Jakub: Jsme mladí kluci 🙂 a mladá firma, potýkáme se tedy s běžnými dětskými nemocemi. Ideál by byl, aby jedna parta vyráběla na hale, druhá montovala a my s Martinem řešili obchodní vztahy, komunikaci a legislativu, která je velmi náročná. K tomu máme zatím daleko. Na zvýšení produktivity při zachování špičkové kvality nyní pracujeme, aby od objednání po dodávku byla doba co nejkratší a paralelně jsme mohli řešit více realizací najednou, protože zájem je.

Prodat dům není  jako prodat housku. Řada míst v ČR je součástí CHKO, nebo je omezení výstavby dané studií či územním plánem, takže to není úplně o tom, co si vysníme, ale co nám umožní legislativa a všechny dotčené instituce v daném místě. Je to o to paradoxnější, že nabízíme domy z přírodních materiálů bez větších zásahů do krajiny, základů a betonové desky..

Martin: Cílem je více part, které se nemusí potkat, každý dělá ten svůj díl na špičkové úrovni.

Jakube, Martine, jak máte rozděleny kompetence uvnitř firmy a co byste doporučili začínajícím podnikatelům?

Martin: Je to jako u každé start up firmy. Z počátku naprostý chaos. Všichni dělají všechno. Postupem času se stav stabilizuje. Vztahy se profesionalizují. Jistě se dočtete v mnoha příručkách, jak by se to mělo dělat. Přes to všechno je zřejmě nezbytné, abychom si my i ostatní začínající podnikatelé touto zkušeností, která nás formuje do budoucna prošli. Je kam se posouvat. Potřebujme další a další lidi.

Jakub: Berte to jako omluvu i pro naše potenciální zákazníky. Ano, jsme zavaleni poptávkou a dotazy a nestíháme veškerou zejména obchodní komunikaci se všemi stávajícími a novými zákazníky tak, jak bychom si představovali. Moc nás to mrzí. Aktuálně na tom pracujeme, ale i náš den má pouze 24 hodin. Děkujeme za trpělivost a za pochopení.

Vaše firma a zároveň Váš vzorový dům stojí v Olšinkách přímo u Labe s výhledem na protější kopce nad Neštěmicemi. Je reálné postavit koncept DUBLDOM i v naprosté samotě s ostrovním systémem pro výrobu elektřiny a třeba i chemickým WC?

Jakub: Je třeba mít studnu alespoň jako zdroj pitné vody a pak stavební úřad, který dovolí stavbu i bez přípojky elektřiny. není to problém technický pro nás, jako dodavatele stavby, je to problém legislativní, zda vám úřad povolí a následně zkolauduje dům například bez elektřiny z rozvodné sítě s ostrovním systémem (solár, baterie + generátor) a třeba suchým chemickým WC na jaké jsme zvyklí například z obytných aut.

Martin: Byť se jedná o malý dům bez základů z přírodních materiálů tak přes to, je třeba splnit podmínky pro stavební řízení. Ne všechny stavební úřady uplatňují stejný metr, ale některé netolerují ani mobilehaim či karavan, který je mimo kemp. Například v Holandsku je legislativa daleko vstřícnější k občanům. V Holandsku si můžete stavby typu DUBLDOM postavit na vlastním pozemku například pro potřeby péče o seniora a nebo i z jiných důvodů, bez speciálních podmínek. Stejně tak jsou to realizace v kempech. To je v ČŘ naprosto nepředstavitelné. Legislativně nejsnažší je realizace na hausbót což je doména zejména Prahy a středních Čech. My jsme zde přímo na břehu Labe, kde vidíme po celém toku až k moři obrovský potenciál, který se nabízí. V Labském kaňonu je Natura 2000, krásná příroda a na území ČR nevyužitá kotviště, jen na to nejsme zvyklí, ale má to obrovské výhody a nabízí to svobodu.

Rozhovor poskytli Martin Mata a Jakub Štráchal

Fotogalerie

Publikoval redakce Energie Ústí